Zmaturuj v knižnici

Štvrtý ročník so sebou nesie tú dlhoočakávanú životnú skúšku. Ako dni ubiehajú a zlievajú sa do mesiacov, postupne narastá aj mierne napätie a očakávanie. Z každej strany často počuť: „Zvládneme to?” alebo „Ja predsa nič neviem!”.  Zrejme práve z tejto nákazlivej študentskej  neistoty sa pred 18 rokmi zrodil námet vytvoriť vedomostný kvíz pre maturantov – Zmaturuj v knižnici.

Súťaž prebiehala vo veľmi komornom a príjemnom prostredí knižnice G. F. Belopotockého u nás v Liptovskom Mikuláši. Mozgové závity sme statočne potrápili v siedmich kolách. Okruhy otázok sa dotýkali všeobecného prehľadu vedomostí. Primárne boli zamerané na slovenskú a svetovú literatúru, avšak neminula nás ani história, zdravoveda, gramatika, ekonomika, kritické myslenie, oblasť ľudských práv a umenia.

Našu školu reprezentovali dve dvojčlenné družstvá. Prvé družstvo sme tvorili my – praktické sestry zo IV. PSB (Ivana Anna Borsíková, Alexandra Vyšná), druhé družstvo sa skladalo z dievčat zo IV. ZUA (Natália Košútová, Rebeka Michalčíková). Vďaka našim vedomostiam a celkovej priateľskej atmosfére sme sa umiestnili na treťom mieste (2.družstvo) a štvrtom mieste (1.družstvo). Hoci sa nám celé dopoludnie parilo z hláv, hodnotíme ho veľmi pozitívne, lebo z nás striaslo obavu z príšery zvanej maturita. 

Alexandra Vyšná IV. PSB

Návrat hore